Carter vakuuttavasti puolivälieriin

Ali Carter | FinnSnooker.com
Ali Carter | FinnSnooker.com

Ali Carterille vuosi 2014 oli melkoinen koettelemus. Uuteen vuoteen keuhkosyövän syksyllä selättänyt Carter ei olisi voinut paljon parempaa alkua toivoa, sillä 35-vuotias englantilainen voitti Mastersin avausottelussaan Barry Hawkinsin murskaavin 6-1 lukemin. 

Vielä ennen vuodenvaihdetta Carterin pelivire oli ymmärrettävistä syistä hakusesta, mutta viime viikon Championship Leaguesta tärkeää ottelutuntumaa saanut essexiläinen oli tiistai-iltana täydessä terässä alusta alkaen. Carter teki ensimmäiseen erään 95 pisteen sarjan ja toiseen tasan 50 matkalla 2-0 johtoon. Hawkins kavensi lukemiksi 2-1 takkuisen kolmannen erän jälkeen, mutta Carter tuplasi johtonsa viemällä vähintään yhtä sekavan neljännen freimin tuplaamalla viimeisen mustan.

Tauon jälkeen Carter vaikutti tuntevan olonsa hetki hetkeltä mukavammaksi, kun taas Hawkins ei saanut millään ilveellä peliään kulkemaan. Viime viikolla Crondon Parkissa lohkovoiton ja maksimibreikin tuonut vire oli tipotiessään kun maailmanlistan viides tuhlasi tilaisuuden toisensa jälkeen. Kuudenteen freimiin tehty komea 130 pisteen sarja vei Carterin jo freimin päähän otteluvoitosta. Seitsemäs freimi oli jälleen hidastempoisempi, mutta lopulta kaksinkertainen mm-finalisti sai kerättyä kasaan tarvittavat pisteet arvokkaan voiton varmistamiseen.

Mainos:

Hawkinsille tuloksena oli toinen peräkkäinen suuri turnaus, joka päättyi lyhyeen. The Hawk- lempinimellä kulkeva brittiläinen on ollut viime vuosien tasaisimpia suorittajia, mutta paras terävyys miehen pelistä on ollut kadoksissa jo melko pitkään. Carterille ensimmäinen voitto merkittävässä turnauksessa syöpätaistelun jälkeen merkitsi varmasti paljon. Captainin pelissä oli paljon lupaavia merkkejä, eikä hänellä ole turnauksessa mitään muuta kuin voitettavaa. Puolivälierissä Carter kohtaa Neil Robertsonin. Avauskierros pelataan loppuun huomenna keskiviikkona.

Mastersin otteluohjelma ja tulokset

Kuva: Monique Limbos

 


Edellinen artikkeliRonnie O’Sullivan kaatoi Ricky Waldenin Mastersissa
Seuraava artikkeliEnnakko: Keskiviikko päättää Mastersin avauskierroksen