Ding Junhui – Hiljainen taitaja

Tässä artikkelissä tutustutaan Kiinan kaikkien aikojen menestyksekkäimpään pelaajaan Ding Junhuihin, joka kuuluu tällä hetkellä maailman kirkkaimpiin snookertähtiin. Tämän todella taitavan breikin tekijän uraan mahtuu paljon tapahtumia, vaikka ikää sensaatiolla on vasta 27 vuotta.

Vuonna 1987 syntynyt Ding aloitti snookerin pelaamisen jo yhdeksän vuoden ikäisenä ja vuonna 2002 hänestä tuli kautta aikain nuorin pelaaja, joka on pystynyt voittamaan alle 21-vuotiaiden maailmanmestaruuden. Samana vuonna vasta 15 vuoden ikäisenä kiinalainen onnistui voittamaan myös Aasian alle 21-vuotiaiden mestaruus.

Vuonna 2004 avautui ensimmäinen paikka suureen turnaukseen, kun Dingille myönnettiin paikka Lontoon Masters -turnaukseen, jossa nuori keppitaituri pelasi todella vakuuttavasti ja voitti ensimmäisellä kierroksella maailmanlistan sijalla 16 olleen Joe Perryn. Kiinalaisen turnaus päättyi toisella kierroksella dramaattisesti, sillä hän hävisi Stephen Leelle, vaikka johti ottelua jo parhaimmillaan 5-2. Lontoon turnaus nosti kuitenkin nuoren miehen ensimmäistä kertaa kaikkien huulille ja oli selvää, että tästä nuoresta miehestä kuullaan vielä.

Mainos:

Jo seuraavana vuonna Ding pääsi nostelemaan ensimmäistä kertaa ison turnauksen voittopokaalia, kun hän voitti kotimaassaan järjestetyn China Openin. Matkalla finaaliin kaatui mm. Peter Ebdon, Marco Fu sekä Ken Doherty. Finaalissa juuri 18 vuotta täyttänyt Ding kohtasi sen hetken rankingkolmosen, Stephen Hendryn, joka kaatui lopulta hienon esityksen päätteeksi 9-5. Huomionarvoista on se, että Kiinassa finaalia seurasi yli 110 miljoonaa katsojaa, mikä on suurin lukema koskaan yksittäisessä snookermatsissa.

Ei kestänyt kauaakaan, kun The Chinese Sensation -lempinimen omaava taituri pääsi jälleen juhlimaan mestaruutta. Joulukuussa 2005 järjestetyssä UK Championship -turnauksessa mies selvitti tiensä finaaliin, jossa snookerlegenda Steve Davisin joutui nöyrtymään nuorukaisen edessä freimein 10-6. Tämä oli ensimmäinen kerta, kun kyseisen turnauksen voittaja tuli Brittein Saarten tai Irlannin ulkopuolelta.

Vuonna 2006 Ding kirjoitti itsensä historian kirjoihin, kun taituri voitti Northern Ireland Trophy -turnauksen finaalissa Ronnie O’Sullivanin. Dingistä tuli näin ollen vasta kolmas pelaaja, joka on pystynyt voittamaan kolme suurta snookerturnausta ennen kuin on täyttänyt 20 vuotta. Muut tähän saavutukseen pystyneet ovat O’Sullivan sekä John Higgins.

Seuraavaa suurta turnausvoittoa saatiin odotella kolmisen vuotta, kun Ding onnistui toistamiseen voittamaan UK Championship -turnauksen urallaan, kaatamalla finaalissa jännittävän ottelun jälkeen Higginsin freimein 10-8. Ennen tätä turnausta Ding kerkeksi kuitenkin jälleen tekemään historiaa, kun ensimmäinen maksimibreikki näki päivänvalon tammikuussa 2007 pelatussa Saga Isurance Masters -turnauksessa Anthony Hamiltonia vastaan. Tämän lisäksi kiinalaispeluri on nuorin koskaan televisioidun maksimibreikin tekijä ja samalla hänestä tuli myös ensimmäinen kiinalainen, joka tähän suoritukseen on pystynyt.

Viimeistään tässä vaiheessa voitiin nostaa Dingin nimi esiin aina, kun puhuttiin turnauksen ennakkosuosikeista. Toisen UK Championship -mestaruuden jälkeen kiinalainen on voittanut lukuisia turnauksia ja isoista Ranking -turnauksista voitot ovat tulleet mm. Welsh Openista, Shangai Matersista, German Mastersista sekä viimeisimpänä tämän vuoden China Openista, jonka finaalissa kaatui Neil Robertson selkein 10-5 lukemin.

Vaikka Ding on jo todella menestyn pelaaja, puuttuu kuitenkin vielä se kirkkain kruunu, jota hänelle on povattu ensimmäisen ison turnauksensa voitosta asti. Se tiedetään, että eväät tällä snookernäyttämöiden hiljaisimmalla miehellä siihen on, mutta ovatko paineet liian kovat? Koko Kiinan kansa odottaa idoliltaan sitä kuin kuuta nousevaa ja on varmaa, että mies sen haluaa faneilleen antaa. Milloin kruunataan ensimmäinen kiinalainen snookerin maailmanmestari ja onko hän Ding Junhui?


Edellinen artikkeliAnalyysi: Rankingit kauden päätteeksi
Seuraava artikkeliEnnakko: Ruhr Openin amatöörikierrokset