John Higgins ja Martin Gould ovat 4-4-tasatilanteessa Australian Openin finaalin ensimmäisen jakson jälkeen. Olivier Marteelin tuomaroima tasokas finaali on sisältänyt muun muassa kaksi satasta.
Higgins aloitti ottelun hienolla 90 pisteen sarjalla ja vei avausfreimin nopeasti. Toisessa erässä myös Gould sai useita paikkoja, mutta sarjat jäivät kesken, joten Higgins ryösti erän viimeisellä mustalla yhden pisten erolla. Sen sijaan kolmannessa Higgins teki helpohkon virheen, jolloin Gouldille avautui paikka ensimmäiseen erävoittoon. Sen hän nappasikin 101 pisteen sarjalla. Kun englantilainen teki vielä seuraavaan 86 pisteen breakin, tauolle marssittiin 2-2-tilanteessa.
Tauon jälkeen nähtiin takkuinen erä, joka kuitenkin meni lopulta Gouldille viimeisellä punaisella. Hän voitti jo neljänenn putkeen tehtyään kuutosfreimiin 89 pisteen sarjan, mutta Higgins kavensi hienolla 112 pisteen breakilla tilanteeksi 4-3. Jakson viimeinen freimi sisälsi muun muassa re-rackin eli se aloitettiin alusta, mutta lopulta freimistä ei tullut kovin pitkää. Molemmat finalistit saivat muutaman paikan, ja skotti Higgins teki lopulta 48 pisteen sarjan, jonka ansiosta hän voitti erän ja tasoitti tilanteeksi 4-4.
Ottelu jatkuu Suomen aikaa kello 12, jolloin pelataan finaalin toinen jakso. Turnauksen voittoon tarvitaan yhdeksän voitettua erää. Toisen jakson näkee suorana Eurosportin kakkoskanavalta tai Playerista.
Kuva: Monique Limbos