Barry Hawkins kohtaa Neil Robertsonin Wuxi Classicin ensimmäisessä välieräottelussa. Puolivälierissä Hawkins voitti Marco Fu:n ja Robertson Shaun Murphyn. Molemmat ottelut päättyivät 5-4.
Hawkins voitti ensimmäisen erän Fu:ta vastaan ilman, että hongkongilainen sai pistettäkään. Toinen erä oli hieman heikompi, ja sen Fu voitti saatuaan Hawkinsilta turhan monta paikkaa. Hawkins siirtyi 2-1-johtoon 64 pisteen sarjalla, mutta Fu teki tasan sadan sarjan ja tauolle mentiin tasatilanteessa. Tauon jälkeen Fu pääsi tekemään sarjaa. Hän teki viidenteen freimiin 61 pisteen breakin, mutta Hawkins sai tilaisuuden ja käytti sen tekemällä 73:n sarjan. Seuraavan erän hän voitti 70 pisteen sarjalla.
Hawkins näytti menevän jo menojaan tehtyään seitsemänteenkin erään 53 pisteen sarjan. Fu ei kuitenkaan antanut periksi vaan teki 49:n ja 32:n sarjat ja kavensi tilanteeksi 4-3. Fu tasoitti pelin 59 pisteen breakilla ja edessä oli katkaisufreimi. Fu sai alkuun pari paikkaa, mutta ei saanut tehtyä kuin 31 pistettä. Hawkins teki 89 pisteen lyöntisarjan ja voitti ottelun 5-4. Ottelu oli erittäin tasokas. Ainoastaan pelin toinen erä oli takkuisahko, mutta muuten peli oli aikamoista tykitystä. 50 pisteen sarjoja tehtiin ottelussa peräti kahdeksan. Molemmat olisivat ansainneet päästä jatkoon.
Robertsonin ja Murphyn ottelu ei ollut samanlainen. Murphy teki ensimmäisen erän alussa 41 pisteen sarjan ja teki vähän myöhemmin vielä pari palloa lisää, mutta Robertson ei luovuttanut. Hän taisteli vielä kolmenkin snookerin takaa-ajoasemassa, mutta ei kuitenkaan saanut tehtyä edes yhtä. Toisen freimin aluksi molemmat mokasivat lukuisia puolivaikeita palloja eikä pelin taso ollut sellainen, mitä kahdelta top 8 -pelaajalta voisi olettaa. Robertson pääsi kuitenkin tekemään sarjaa. Sille tuli mittaa 45, kunnes hän yritti pussittaa sinisen ja samalla hajottaa pakkaa. Pussitus onnistui ja pakkakin hajosi, mutta valkoinen meni pakan kautta oikeaan mustan kulmaan. Murphy sai vapaan käsipallon, mutta ei onnistunut pussituksessa. Niinpä Robertson voitti freimin.
Kolmaskin freimi meni Robertsonille. Yhdellä sarjalla hän ei kuitenkaan onnistunut sitä voittamaan, sillä kun sarjalla oli mittaa 25, Robertson yritti vaikeahkoa päällevetoa mustalle sen sijaan, että olisi tyytynyt pienempiarvoisiin palloihin. Päälleveto ei kuitenkaan onnistunut ja sarja katkesi. Hän sai kuitenkin uuden tilaisuuden ja se riitti. Neljännessä Robertson siirtyi jo 3-1-johtoon. Pussituksia edelsi pitkä turvapelitaistelu. Robertson sai ensimmäisen paikan, mutta mokasi sen pian. Erä oli erittäin takkuista peliä ja molemmat tuhrivat paikkoja oikein urakalla. Robertson lopulta tyhjensi värit ja voitti freimin.
Tauon jälkeen Murphy tasoitti pelin 40 ja 77 pisteen sarjoilla. Hän siirtyi 4-3-johtoon tehtyään seitsemänteen erään 46 ja 49 pisteen mittaiset breakit. Murphy epäonnistui erän aikana muutamassa pussituksessa, mutta ei jättänyt Robertsonille paikkoja. Paineiden alla Robertson teki kahdeksannessa freimissä ottelun suurimman sarjan (95), ja ottelu meni katkaisufreimiin. Murphy sai siinä ensimmäisen paikan, mutta päällevetovirheen takia Murphy löi turvalyönnin. Sarja jäi vain kuuteentoista pisteeseen. Murphyn turvalyönnin jälkeen Robertson teki hienon pussituksen ja seuraavalla lyönnillä snookerin ruskean taakse. Murphy löi kaksi kertaa ohi pakasta, mutta kolmannella yrityksellä osuma tuli. Valkoinen jäi kuitenkin pakan luo, ja Robertson sai paikan. Sarja jäi kuitenkin lyhyeksi (16) Robertsonin tehtyä helpon virheen. Syntyneestä paikasta Murphy teki 49 pisteen sarjan, mutta mokasi äärimmäisen helpon punaisen. Robertson kiitti ja tyhjensi pöydän voittaen erän kolmella pisteellä.
Kumpikaan ei pelannut parhaimmillaan ja molemmat tekivät helppoja virheitä. On vaikea sanoa, kumpi olisi ansainnut jatkopaikan. Robertson oli kuitenkin ottelun lopussa parempi, vaikka hänkin teki yhden todella helpon mokan. Robertson ja Hawkins kohtaavat välierässä lauantaina kello 9.30.
Otteluohjelma ja kaikki tulokset


