Hull voitti, kohtaa Perryn – myös Gould ja Maguire jatkoon

Robin-Hull | FinnSnooker.com
Robin-Hull | FinnSnooker.com

Robin Hull eteni upeasti jo puolivälieriin Wuxi Classicissa. Suomalainen huippupelaaja voitti Kiinan Cao Yupengin 5-1. Hull laittoi kiinalaiselle jauhot suuhun jo ensimmäisessä erässä 87 pisteen lyöntisarjalla, joka oli ottelun suurin. Toinen erä oli takkuisampi, mutta Hull voitti senkin ja siirtyi 2-0-johtoon. Cao teki kolmanteen 52 pisteen sarjan, mutta Hull teki neljänteen yhtä suuren sarjan ja siirtyi tauolle 3-1-johdossa. Tauon jälkeen 67 pisteen sarja vei suomalaisen jo 4-1-johtoon ja hän taisteli otteluvoiton kuudennessa freimissä. Caokin sai paikkoja, mutta ilmeisesti paineet olivat liikaa. Hull oli tehokas, mutta ei silti pelannut pussituksellisesti samalla tasolla kuin Graeme Dottia vastaan. Joka tapauksessa paremmasta pelaajasta ei ollut epäselvyyttä. Hull eteni kolmatta kertaa urallaan kahdeksan joukkoon. Edelliset puolivälieräpaikat ovat vuodelta 2003 (Welsh Open) ja 2006 (Malta Cup). Lempinimellä Roope tunnettu peluri on tämän kauden rahalistalla tällä hetkellä kymmenen parhaan joukossa.

Hullia vastaan asettuu Joe Perry. Hän voitti Liang Wenbon 5-2 ja varmisti, että yhtään kiinalaista ei ole kahdeksan parhaan joukossa. Perry teki ensimmäiseen erään 69 pisteen sarjan (hänen suurimpansa) ja siirtyi pian jo 3-0-johtoon. Liang kavensi kuitenkin 77:n ja 81:n sarjoilla, mutta Perry voitti seuraavat kaksi. Etenkin pelin viimeinen erä oli aikamoista taistelua. Turvapelissä Perry oli edellä ja toisaalta Liangin päällevedot ontuivat välillä. Ottelu Liangia vastaan ei ollut Perryn paras turnauksessa.

Stephen Maguire murskasi Judd Trumpin 5-0. Ottelun suurin sarja oli Trumpin viimeiseen erään tekemä 38. Maguire oli kauttaaltaan Trumpia parempi. Hänkään ei kuitenkaan esittänyt parasta peliään. Trump ei saanut oikein mitään aikaan, ja turhautuminen näkyi miehen otteissa. Hänen sarjansa jäivät usein lyhyiksi pussitus- tai päällevetovirheiden vuoksi.

Mainos:

Viimeisenä päättyneessä neljännesvälierässä Martin Gould päihitti Ryan Dayn 5-3. Neljän erän jälkeen Gould johti ottelua 3-1, mutta Dayllakin oli ollut tilaisuuksia. Hän ei kuitenkaan saanut käytettyä paikkojansa. Tauon jälkeen etenkin Gouldin peli parantui. Hän siirtyi 4-1-johtoon 82 pisteen sarjalla. Day kavensi lukemia ottamalla taisteluvoiton kuudennessa erässä ja voittamalla seitsemännen 68:n sarjalla. Gould kuitenkin teki 122 pisteen sarjan kahdeksanteen freimiin ja voitti ottelun 5-3. Gould oli kaksikosta parempi ja ansaitsi jatkopaikkansa.

Otteluohjelma ja kaikki tulokset


Edellinen artikkeliRobertson, Murphy, Fu, Hawkins jatkoon – Hawkins liekeissä
Seuraava artikkeliWuxissa puolivälierien aika – Hawkins-Fu taatusti kovatasoinen