Judd Trumpilla oli tuurikin puolellaan torstaina, mutta tästäkin huolimatta tuloksena oli katkera katkaisufreimin tappio Kyren Wilsonille.
Trumpin puolivälieräpaikka jäi haaveeksi, kun maailmanlistan ykkönen ei päässyt parhaimpaansa torstaina pelatussa ottelussa. Sen sijaan Wilson taisteli mukana freimeissä ja käänsi tarvittavat neljä erää puolelleen.
Ottelu oli lähellä kääntyä Wilsonin 4-2-voitoksi, mutta tässä kohtaa onnetar astui Trumpin tueksi. Maailman ykköspelaaja mokasi sinisen pussituksen keskipussiin, mutta tästä huolimatta sininen painui lopulta päätyvallin kautta vastakkaiseen keskipussiin. Mikäli tuuri ei olisi ollut puolellaan, niin Wilson olisi päässyt nakuttelemaan punaisia herkullisista asetelmista.
Trump venyttikin ottelun katkaisufreimiin, jossa miehellä oli kaikki mahdollisuudet voittoon. Ratkaisuhetkillä englantilainen kuitenkin sortui pahoihin virheisiin, jotka lopulta käänsivät erän Wilsonille.
Näin ollen Wilson lunasti paikan puolivälieriin, jossa vastaan asettuu voittaja otteluparista John Higgins–Zhao Xintong.
Judd Trumpilla oli hetkellisesti tuurikin puolellaan
🚨OUTRAGEOUS fluke alert 🚨
😮😮😮 #CoralSnookerSeries pic.twitter.com/lgfgqnWRRq
— World Snooker Tour (@WeAreWST) February 6, 2020
Pelaajat: Judd Trump
Turnaukset: World Grand Prix