Maguire ja Milkins tippuivat jatkosta IC:n karsinnoissa

Stephen Maguire
Kuva: Monique Limbos

Torstain otteluissa nähtiin International Championshipin karsintojen ensimmäinen suuri yllätys, kun Noppon Saengkham kukisti Stephen Maguiren 6-2. Myös Suomen snookertähti Robin Hull tippui jatkosta heti kättelyssä, sillä hän hävisi Sean O’Sullivanille 6-3. Hullin ottelusta voi lukea laajemmin omasta raportistaan.

Maguire hävisi Thaimaan 23-vuotiaalle Saengkhamille selvin 6-2-luvuin. 60 pisteen sarja oli lähellä viedä skotlantilaisen 2-1-johtoon, mutta Saengkham tuli takaa ohi ja meni seuraavassa erässä 3-1-johtoon 61 pisteen sarjalla. Tauon jälkeen hän siirtyi jo 5-1-johtoon voitettuaan erän viimeisellä mustalla, mutta Maguire kavensi 94 pisteen sarjalla tilanteeksi 5-2. Seuraava erä meni kuitenkin Saengkhamille selvin lukemin, joten nuori thaimaalainen eteni jatkoon. Voitto oli ajoittain väläytelleelle Saengkhamille jo uran kolmas Maguirea vastaan, ja keskinäiset ottelut ovat nuoremman eduksi 3-1. Muita top 16 -pelaajia thaimaalainen ei olekaan voittanut.

Myös Robert Milkinsin turnaus jäi lyhyeksi, sillä Mansaarta edustava Darryl Hill voitti Milkinsin 6-4. Rankinglistalla sijalla 115 majailevan 19-vuotiaan voitto oli hänen ammattilaisuransa ensimmäinen. Milkins ylitti 50 pisteen rajapyykin kolme kertaa (71, 70, 64), Hill ei kertaakaan, mutta tällä kertaa huonommin suuria sarjoja tehnyt pelaaja oli voitokas. Tauolla tilanne oli 2-2, mutta sen jälkeen Hill voitti kaksi peräkkäistä freimiä. Maguire kavensi vielä tilanteksi 3-4 ja 4-5, mutta siihen hänen freimivoittonsa jäivätkin.

Mainos:

Aivan kaikki suuret nimet eivät sentään tippuneet jatkosta. Muista kärkipään pelaajista esimerkiksi Barry Hawkins voitti Rhys Clarkin 6-0 (Hawkins 68, 69, 69) ja nousua takaisin 16 parhaan joukkoon hamuava Ali Carter kukisti Luke Simmondsin myös 6-0 (Carter 52, 53, 100). Myös vaisusti tällä kaudella esiintynyt Marco Fu otti Paul Davisonia vastaan hienon 6-2-voiton (Fu 133, 106, 66, 51) ja Shaun Murphy kukisti Lyu Chenwein 6-2 (Murphy 134, 83, 69).

Jamie Cope jatkoi viime aikojen hyvää virettään päihitettyään putoamisvaarassa Main Tourilta olevan Anthony Hamiltonin 6-2 (Cope 88, 87, 83). Myös Matthew Stevens oli varsin vakuuttava. Hän voitti Fraser Patrickin puhtaasti 6-0 (Stevens 97, 70, 62, 59). Jack Lisowski puolestaan näyttää kääntäneen syöksykierteensä – hän voitti Hossein Vafaei Ayourin 6-3 varsin tasokkaassa pelissä (Lisowski 129, 125, 70, 53, Vafaei Ayouri 71, 59). Ensimmäinen erä meni iranilaiselle, joka oli lähellä 2-0-johtoakin, mutta Lisowski ryösti erän mustalla ja voitti myös seuraavat kolme erää. Nuori vastustaja kavensi vielä tilanteiksi 4-2 ja 5-3, mutta ei saanut Lisowskia kiinni.

Perjantain otteluissa Luca Brecel voitti David Gracen vakuuttavasti 6-1. Ainakin sarjojen valossa ottelu oli tasokas (Brecel 132, 121, 89, 58, Grace 72, 59), mutta paremmuudesta ei silti jäänyt epäselvyyttä. Brecel voitti avauserän, mutta Grace tasoitti ja oli lähellä 2-1-johtoakin. Belgialainen kuitenkin ryösti kolmannen erän ja voitti loput erät selvin lukemin – Grace ei saanut yhdessäkään niistä edes 15 pistettä. Myös James Wattanan 6-3 voittanut Anthony McGill pelasi vahvan ottelun (McGill 102, 84, 81, 61, Wattana 64).

Craig Steadman vastasi pienestä yllätyksestä voittaessaan Li Hangin peräti 6-2. Steadman voitti avauserän 70 pisteen sarjalla, mutta 62 ja 98 pisteen sarjat veivät kiinalaisvastustajan johtoon. Tauolle mentiin kuitenkin 2-2-lukemissa Steadmanin 68 pisteen sarjan myötä. Viides erä meni Steadmanille, mutta Li sai tehtyä kuudenteen 57 pisteen sarjan. Se ei kuitenkaan riittänyt, sillä Steadman ryösti erän mustalla. Ottelun kulku muuttui sen jälkeen eikä Li saanut enää lopuissa freimeissä mitään erikoista aikaan.

Mark Joyce voitti ensimmäistä ammattilaisotteluaan pelanneen Hamza Akbarin 6-2. Pakistanilainen voitti kaksi ensimmäistä erää tehtyään muun muassa 53 pisteen sarjan, mutta siihen hänen erävoittonsa jäivätkin ja 131, 90, 52 ja 51 pisteen sarjat tehnyt Joyce marssi jatkoon.

Otteluohjelma ja kaikki tulokset

Kuva: Monique Limbos


Edellinen artikkeliO’Sullivan päihitti Hullin Barnsleyssä
Seuraava artikkeliTiihonen tuleen alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa