Stephen Maguire voitti Judd Trumpin 6-4 ja aiheutti vastustajalleen toisen peräkkäisen tappion Mastersin avauskierroksella. Viime vuonna välieriin edennyt Maguire paransi ottelun aikana ja ansaitsi lopulta jatkopaikan. Tähän mennessä jokaisessa ottelussa rankinglistalla heikommin sijoittunut pelaaja on edennyt jatkoon.
Maguire aloitti ottelun hyvin tekemällä avauserään 52 pisteen sarjan, mutta Trumpin 68-pisteinen riitti tuomaan hänelle voiton avauserästä. Trump siirtyi pian 2-0-johtoon ja teki kolmannessa freimissä 54 pisteen sarjan, mutta yhden snookerin tarvinnut Maguire teki sen ja voitti erän viimeisellä mustalla. Kolmas erä oli ottelun käännekohta, sillä ennen sen päättymistä Maguire ei ollut onnistunut yhdessäkään pitkässä pussituksessa, mutta neljännestä erästä alkaen nekin alkoivat upota. Tauolle mentiin 2-2-tilanteessa, kun Maguire teki 96 pisteen sarjan.
Tauon jälkeisessä viidennessä freimissä ei suuria sarjoja nähty, mutta Maguire teki erän suurimmaksi 37 pisteen sarjan ja siirtyi 3-2-johtoon. Hän jatkoi 82 pisteen breakilla ja voitti jo neljännen putkeen, kunnes Trump teki 109 pisteen sarjan ja kavensi tilanteeksi 4-3. 71 pisteen sarja toi Trumpin tasatilanteeseen, vaikka Maguire yritti vielä tehdä snookereita ja saikin tehtyä yhden.
4-4-tasatilanteessa alkanut yhdeksäs freimi oli tärkeä eikä siinä odotetusti nähty kovin suuria sarjoja. Maguire teki kuitenkin noin 45 pisteen sarjan ja voitti lopulta erän, joka sisälsi runsaasti turvalyöntejä. Seuraavaan erään tehty 64 pisteen sarja riitti lopulta viemään Maguiren jatkoon.
Trump ei ollut ottelussa missään nimessä parhaimmillaan joulutauon jälkeen. Hän teki kyllä muutamia hyviä sarjoja, mutta antoi vastustajalleen aivan liikaa paikkoja. Maguire aloitti ottelun keskinkertaisesti, mutta paransi loppua kohden ja ansaitsi jatkopaikkansa. Hän kohtaa seuraavaksi Shaun Murphyn.
Mastersin otteluohjelma ja tulokset
Kuva: Monique Limbos


