43-vuotias Mark Davis voitti seniorien maailmanmestaruuden 2016 kukistamalla kaksipäiväisen turnauksen finaalissa vuonna 2006 ammattilaisuransa lopettaneen Darren Morganin 2-1. Vuonna 2011 turnauksen voittanut Morgan kukisti kaksi ammattilaista matkallaan finaaliin.
Turnauksen puolustava mestari oli Mark Williams, joka voitti vuosi sitten mestaruuden 39-vuotiaana. Hänellä oli kuitenkin silloin osallistumisoikeus, sillä hän täytti saman kauden aikana 40. Mestaruuden uusiminen jäi kuitenkin haaveeksi, sillä Williams hävisi heti avauskierroksella Anthony Hamiltonille 2-1.
Avauskierroksella mukana oli yhteensä neljä amatööriä, joista kolme sijoitettiin suoraan pääsarjaan ja yksi läpäisi karsinnat. Heistä kuitenkin ainoastaan Darren Morgan eteni jatkoon ja hänkin kohtasi avausottelussaan toisen amatöörin, vuoden 1986 maailmanmestarin Joe Johnsonin. Ammattilaisista avauskierroksella putosivat muun muassa Peter Ebdon sekä Ken Doherty. Dominic Dale puolestaan teki turnauksen ainoan satasen (104).
Toisella kierroksella Morgan voitti Hamiltonin 2-1 ja eteni välieriin Jimmy Whitea vastaan. White kukistui 2-0-lukemin, joten Morgan varmisti finaalipaikan. Hänen vastustajakseen tuli Mark Davis, joka kukisti välierässään Rory McLeodin 2-0. Edellisissä otteluissaan Davis oli voittanut Robert Milkinsin ja Ken Dohertyn.
Davis voitti finaalin ensimmäisen erän, mutta Morgan vastasi 55 pisteen sarjalla ja tasoitti tilanteeksi 1-1. Siispä kahden edellisen vuoden finaalien tapaan tälläkin kertaa ottelu meni katkaisufreimiin. Davisin 76 pisteen sarja ratkaisi lopulta ottelun englantilaiselle.
Kommenteista päätellen turnaus oli varsin onnistunut ja areena oli valittu hyvin. Oma osansa oli toki myös sillä, että pitkällä nähtiin myös muita kuin tuttuja ammattilaisia – esimerkiksi viime vuonna finaalissa oli kaksi top 32 -pelaajaa ja kolme neljästä välieriin edenneestä oli listalla 45 parhaan joukossa. Turnaus saattoi kuitenkin päättää yhden aikakauden. Se oli nimittäin viimeinen, josta Sky:lla oli sopimus. Sky:lla on pitkät perinteet turnausten televisioinnissa, mutta pian vuosituhannen vaihteen jälkeen kanava vetäytyi snookerista. Vuonna 2011 Sky kuitenkin otti Shoot-Outin ohjelmaansa ja myös seniorien MM-kisoja on nähty kanavalla. Nyt sopimukset molemmista ovat kuitenkin päättyneet eikä neuvotteluja uusista tiettävästi käydä.


