MM-karsinnat alkavat keskiviikkona – otteluohjelma, aikataulu ja tulokset tästä!

Robin Hull MM-karsinnat | FinnSnooker.com
Kuva: Monique Limbos

Snookerkausi huipentuu tuttuun tapaan Englannin Sheffieldissä, jossa pelataan seuraavien viikkojen ajan lajin suurimmasta palkinnosta, maailmanmestaruudesta. Maailmanrankingin 16:n kärki on jo paikkansa Crucibleen varmistanut, mutta loput 16 paikkaa Unelmien Teatteriin jaetaan karsintaturnauksen kautta. Jo itsessään takuulla ainutlaatuista snookerdraamaa tarjoavat MM-karsinnat pyörähtävät käyntiin keskiviikkona. 

Suomen Robin Hull avaa MM-rupeamansa torstaina Kiinan nuorta Zhou Yuelongia vastaan. 44-vuotiaan suomalaisen tunnelmia mahdollisesti uran viimeisen turnauksen alla voit lukea TÄSTÄ LINKISTÄ. 

Muista avauskierroksen otteluista huomio kiinnittyy ainakin edelleen vielä yhdestä Crucible-visiitistä unelmoivaan Jimmy Whiteen, joka kohtaa avausottelussaan amatööri Ross Bulmanin, sekä naiskaksikkoon Reanne Evansiin ja Ng On Yeehen. Evans kohtaa avausottelussaan Zhang Yongin, ja On Yee haastaa veteraanipeluri Alan McManusin. 

1. kierros 

ke 10.4 12:00 ja 21:00 

Peter Ebdon – Harvey Chandler 10-4 
Michael Georgiou – Lee Walker 10-7
Xiao Guodong – Jak Jones 10-5 
Michael Holt – Brandon Sargeant 10-5 
Mark Joyce – Billy Joe Castle 10-2 
Peter Lines – Michael Judge 9-10
Joe O’Connor – Joe Swail 10-1 
Jimmy Robertson – Chen Feilong 10-0 
Thepchaiya Un-Nooh – Jonathan Bagley 10-4 
Mei Xiwen – Florian Nussle 10-3
Yan Bingtao – Lukas Kleckers 10-3
ke 10.4 16:30 ja to 11.4 16:30 
Hossein Vafaei Ayouri – Zhang Anda 10-4
Martin Gould – Mostafa Dorgham 10-0 
Gerard Greene – Aaron Hill 10-7
Anthony Hamilton – James Wattana 10-9
Andrew Higginson – James Cahill 9-10
Noppon Saengkham – Adam Stefanow 10-3
Matthew Selt – Dylan Emery 10-3
Daniel Wells – Jamie Clarke 10-5
Gary Wilson – Sanderson Lam 10-5
Zhao Xintong – Adam Lilley 10-2
to 11.4 12:00 ja 21:00 
Sunny Akani – Chen Zifan 10-6 
Dominic Dale – Chris Totten 10-5 
Liam Highfield – Hammad Miah 10-7
Duane Jones – Kishan Hirani 10-5 
Liang Wenbo – Basem Eltahhan 10-0 
Anthony McGill – Ashley Hugill 10-8 
Rory Mcleod – David Grace 8-10 
Robert Milkins – Luke Simmonds 10-4
Eden Sharav – David Lilley 10-7 
Ricky Walden – Alfie Burden 10-7
Zhou YuelongRobin Hull 10-7 
pe 12.4. 12:00 ja 21:00 
Sam Craigie – Rhys Clark 10-2 
Mark Davis – Rod Lawler 10-6
Tom Ford – Ross Muir 10-3
Marco Fu – Luo Honghao 7-10

Alan McManus – Ng On Yee 10-6

 

Fergal O’Brien – Jackson Page 10-4

 

Martin O’Donnell – Adam Duffy 10-6

Joe Perry – Simon Lichtenberg 10-1

 

Alexander Ursenbacher – Jordan Brown 4-10 

 

Robbie Williams – Sam Baird 10-8
Zhang Yong – Reanne Evans 10-2
pe 12.4. 16:30 ja la 13.4. 16:30 
Ian Burns – Farakh Ajaib 10-7
Ali Carter – Paul Davison 10-1
Mike Dunn – Nigel Bond 7-10
Luy Haotian – Ashley Carty 10-5
Mark King – Igor Figueiredo 10-4 
Li Hang – Niu Zhuang 10-5
Yuan Sijun – John Astley 8-10 
Jimmy White – Ross Bulman 10-5
Michael White – Andy Hicks 10-4
Ben Woollaston – Elliot Slessor 10-7
la 13.4. 12:00 ja 21:00 
Stuart Carrington – Pang Junxu 6-10 
Ryan Day – Oliver Lines 10-6
Ken Doherty – Andy Lee 10-8
Scott Donaldson – Craig Steadman 10-8
Graeme Dott – Hamza Akbar 10-2
Kurt Maflin – Mitchell Mann 10-3
Lu Ning – Allan Taylor 10-4
Tian Pengfei – Soheil Vahedi 10-5
Xu Si – Sean O’Sullivan 10-2
Matthew Stevens – Thor Chuan Leong 10-3

Chris Wakelin – Fan Zhengyi 10-5

2. kierros

su 14.4. 12:00 ja 21:00 
Gary Wilson – Dominic Dale 10-3
Liang Wenbo – David Grace 10-7
Daniel Wells – Hossein Vafaei 10-6
Gerard Greene – Martin Gould 6-10 
Michael Georgiou – Peter Ebdon 10-8
Mei Xiwen – Yan Bingtao 8-10 
Mark Joyce – Thepchaiya Un-Nooh 5-10 
Joe O’Connor – Jimmy Robertson 10-9
Xiao Guodong – Michael Judge 9-10
Michael Holt- James Cahill 7-10 
Anthony Hamilton – Matthew Selt 7-10 
su 14.4. 16:30 ja ma 15.4. 16:30
Robbie Williams – Luo Honghao 8-10
Sam Craigie – Tom Ford 8-10
Sunny Akani – Robert Milkins 5-10
Duane Jones – Anthony McGill 5-10
Ricky Walden – Eden Sharav 9-10
Zhou Yuelong – Liam Highfield 5-10
Fergal O’Brien – Mark Davis 4-10
Jordan Brown – Lyu Haotian 0-10
Zhao Xintong – Noppon Saengkham 10-5
Alan McManus – Martin O’Donnell 8-10
ma 15.4. 12:00 ja 21:00
Matthew Stevens – Chris Wakelin 10-7
Graeme Dott – Xu Si 10-4
Pang Junxu – Kurt Maflin 7-10
Li Hang – Ian Burns 10-8
Ben Woollaston – Nigel Bond 10-4
Ali Carter – Jimmy White 10-4
Michael White – John Astley 6-10
Mark King – Lu Ning 5-10
Scott Donaldson – Ken Doherty 10-4
Zhang Yong – Joe Perry 1-10 
ti 16.4. 13:00 ja ke 17.4. 13:00 
Daniel Wells – Martin Gould 4-5 
Michael Georgiou – Yan Bingtao 5-4
Gary Wilson – Liang Wenbo 5-4
Robert Milkins – Anthony McGill 7-2
Eden Sharav – Zhou Yuelong 4-5
Mark Davis – Lyu Haotian 4-5
Thepchaiya Un-Nooh – Joe O’Connor 5-4
Michael Judge – James Cahill 3-6
ti 16.4. 19:00 ja ke 17.4. 19:00 
Tian Pengfei – Matthew Stevens 7-2
Luo Honghao – Tom Ford 5-4
Graeme Dott – Kurt Maflin 7-2
Li Hang – Ben Woollaston 5-4
Ali Carter – John Astley 6-3
Lu Ning – Scott Donaldson 2-7
Matthew Selt – Zhao Xintong 2-7
Martin O’Donnel – Joe Perry 3-6
MM-karsintojen taattua snookerdraamaa pääsee tutusti seuraamaan keskiviikosta alkaen Eurosport Playerin välityksellä, ja ilmaiseksi Unibet-TV:n live stream -palvelusta.

Pelaajat:
Turnaukset: