Neil Robertson oli omaa luokkaansa finaalissa – vei Mastersin mestaruuden

Neil Robertson - World Open | FinnSnooker.com
Kuva: Monique Limbos

Australialainen Neil Robertson voitti sunnuntaina snookerin Mastersin mestaruuden, kun finaalissa kaatui Barry Hawkins numeroin 10-4.

Robertson lähti selvänä suosikkina finaaliin, mutta Hawkins oli jo osoittanut pystyvänsä kaatamaan isoja nimiä. Ensimmäinen sessio käynnistyi australialaisen komennossa, sillä tauolle lähdettiin miehen 5-3-johdossa.

Hawkinsin kiriä ei kuitenkaan saatu käyntiin illalla, vaan Robertson alkoi repimään eroa erä toisensa perään. Lopulta Hawkinsin mahdollisuudet mestaruuteen alkoivat kuihtumaan käsiin, kun ero kasvoi valtavaksi. Robertson ei antanut illalla vastustajalleen enää kuin yhden erävoiton, joten mestaruus irtosi lukemin 10-4.

Mainos:

Kyseessä oli australialaisen uran toinen Mastersin voitto. Ensimmäisestä oli ehtinyt kuitenkin vierähtämään jo 10 vuotta.


Pelaajat:
Turnaukset:
Edellinen artikkeliNeil Robertson ja Mark Williams tarjosivat käsittämättömän välierätrillerin Mastersissa
Seuraava artikkeliMark Selby avautui synkästä tilanteestaan – ”Haluan pyytää anteeksi perheeltäni”