Neil Robertson lunasti paikan Champion of Champions -turnauksen välieriin!

Neil Robertson - World Open | FinnSnooker.com
Kuva: Monique Limbos

Australialainen Neil Robertson selvisi ensimmäisenä pelaajana Champion of Champions -turnaukseen välieriin.

Champion of Champions -turnaus käynnistyi maanantaina ensimmäisen lohkon otteluilla.

Robertsonin ja Jimmy Whiten välisestä koitoksesta tuli todellinen ylimarssi, sillä australialainen jyräsi 4-0-voittoon ja lunasti paikan illan voittajien otteluun.

Mainos:

Sen sijaan iltapäivän toinen ottelu oli huomattavasti tiukempi, koska Ding Junhui ja John Higgins tahkosivat aina katkaisufreimiin asti, missä kiinalainen oli lopulta vahvempi napaten 4-3-voiton. Mainittakoon se, että Higgins teki ottelussa uransa 800. centuryn.

Näin ollen illan ottelussa iskivät yhteen Robertson ja Ding Junhui. Voittajalle oli luvassa paikka neljän parhaan joukkoon turnauksessa.

Ottelu lähti ihan tasatahtiin, sillä neljän erän jälkeen tilanne oli 2-2. Tämän jälkeen Neil Robertson nappasi kaksi putkeen, mutta Ding Junhui vastasi samalla mitalla. Lopulta australialaispelaaja oli hitusen verran etevämpi ja vei voiton numeroin 6-4.


Pelaajat: ,,,
Turnaukset:
Edellinen artikkeliChampion of Champions -turnauksen ottelut näkyvät tuttuun tapaan suorina lähetyksinä
Seuraava artikkeliJudd Trump esitteli historiallisen näytöksen – yli 100 pisteen breikkejä ennätyksellinen määrä