Northern Ireland Open 2020 – otteluohjelma, kaavio ja pelaajat

Northern Ireland Open European Masters Snooker Jimmy White English Open Neil Robertson Ronnie O'Sullivanin masters snooker live stream Ronnie O'Sullivan Champion of Champions
Kuva: Monique Limbos

Northern Ireland Open -turnaus tarjoaa viihdettä koko viikon ajan, kun maailman huiput taistelevat jälleen yhdestä pokaalista.

Turnauksessa nähdään mukana yhteensä 128 pelaajaa, joten tohinaa riittää varmasti seuraavien päivien aikana. Ottelut pelataan puolivälieriin asti paras 7:stä -systeemillä. Puolivälierät pelataan paras 9:stä -systeemillä, välierät paras 11:stä -systeemillä ja finaali paras 17:stä -systeemillä.

Turnauksen hallitseva voittaja on Judd Trump, joka kaatoi viime vuoden unelmafinaalissa Ronnie O’Sullivanin.

Northern Ireland Open – otteluohjelma ja kaavio:

Maanantai 16. marraskuuta:

Klo 12:00 Mitchell Mann v Gao Yang 2-4
Klo 12:00 Simon Lichtenberg v Rod Lawler 1-4
Klo 12:00 Paul S Davison v Andy Hicks 3-4
Klo 12:00 Gary Wilson v Rory McLeod 2-4
Klo 12:00 Tian Pengfei v Noppon Saengkham
Klo 12:00 David Gilbert v David Grace 1-4
Klo 12:00 Yan Bingtao v Peter Lines 4-1
Klo 12:00 Martin O’Donnell v Lu Ning 1-4
Klo 14:00 Scott Donaldson v Sean Maddocks 4-1
Klo 14:00 Michael Holt v Soheil Vahedi 4-1
Klo 15:00 Judd Trump v Gerard Greene 4-1
Klo 15:00 Alexander Ursenbacher v Lei Peifan 4-2
Klo 15:00 Chen Zifan v Xu Si 1-4
Klo 15:00 Mark Williams v Jamie Jones 4-2
Klo 16:00 Martin Gould v Jamie Clarke 4-0
Klo 16:00 Kyren Wilson v David Lilley 4-0
Klo 16:00 Sam Craigie v Amine Amiri 4-0
Klo 16:00 Anthony McGill v Riley Parsons
Klo 16:00 Xiao Guodong v Duane Jones 4-1
Klo 18:30 Luca Brecel v Kacper Filipiak 4-0
Klo 18:30 Zhou Yuelong v Jimmy White 4-0
Klo 18:30 Fan Zhengyi v Robert Milkins 0-4
Klo 18:30 Ken Doherty v Chris Wakelin 4-1
Klo 21:00 Jack Lisowski v Ashley Carty 1-4
Klo 21:00 Brandon Sargeant v Louis Heathcote 2-4
Klo 21:00 Aaron Hill v Jackson Page 3-4
Klo 21:00 Kurt Maflin v Fraser Patrick 4-1
Klo 21:00 Ronnie O’Sullivan v Jamie O’Neill 4-1
Klo 22:00 Stephen Maguire v Alex Borg 4-2
Klo 22:00 Shaun Murphy v Ryan Day 0-4
Klo 22:00 Matthew Selt v Joe O’Connor 4-3
Klo 22:00 Mark Davis v Ian Burns 4-3

Tiistai 17. marraskuuta:

Klo 12:00 Barry Pinches v Liam Highfield 4-2
Klo 12:00 Jamie Wilson v Nigel Bond 1-4
Klo 12:00 Mark King v Zak Surety 2-4
Klo 12:00 Zhao Xintong v Si Jiahui 4-2
Klo 12:00 Lukas Kleckers v Chang Bingyu 4-1
Klo 12:00 Stuart Carrington v Billy Joe Castle 4-1
Klo 12:00 Tom Ford v Lee Walker 4-2
Klo 12:00 Thepchaiya Un-Nooh v Peter Devlin 4-2
Klo 14:00 Liang Wenbo v Steven Hallworth 4-3
Klo 14:00 Graeme Dott v Igor Figueiredo 2-4
Klo 15:00 Neil Robertson v Declan Lavery 4-0
Klo 15:00 Pang Junxu v Jak Jones 0-4
Klo 15:00 Mark Joyce v Dominic Dale 2-4
Klo 15:00 Ding Junhui v Eden Sharav 4-0
Klo 16:00 Barry Hawkins v Alan McManus 4-2
Klo 16:00 Mark Selby v Andrew Higginson 4-1
Klo 16:00 Ali Carter v Ben Hancorn 4-1
Klo 16:00 Sunny Akani v Jordan Brown 4-3
Klo 16:00 Yuan SiJun v Luo Honghao 4-3
Klo 18:30 Zhao Jianbo v Brian Ochoiski 4-1
Klo 18:30 James Cahill v Lyu Haotian 4-1
Klo 18:30 Fergal O’Brien v Ashley Hugill 4-2
Klo 18:30 Matthew Stevens v Jimmy Robertson 4-2
Klo 21:00 Iulian Boiko v Michael White 0-4
Klo 21:00 Ben Woollaston v Ricky Walden 4-3
Klo 21:00 Stuart Bingham v Oliver Lines 4-1
Klo 21:00 John Higgins v Daniel Wells 4-0
Klo 21:00 Patrick Wallace v Farakh Ajaib 4-1
Klo 22:00 Mark Allen v Anthony Hamilton 4-0
Klo 22:00 Allan Taylor v Hossein Vafaei 4-2
Klo 22:00 Joe Perry v Robbie Williams 4-0
Klo 22:00 Elliot Slessor v Li Hang 4-1

Keskiviikko 18. marraskuuta:

Klo 12:00 Luca Brecel – Rod Lawler
Klo 12:00 Ashley Carty – Andy Hicks
Klo 12:00 Rory McLeod – Martin Gould
Klo 12:00 Barry Pinches – Anthony McGill
Klo 12:00 Matthew Selt – Stuart Carrington
Klo 12:00 Zak Surety – Zhao Xintong
Klo 12:00 Alexander Ursenbacher – Stephen Maguire
Klo 12:00 Kyren Wilson – Ken Doherty
Klo 14:00 David Grace – Sam Craigie
Klo 14:00 Noppon Saengkham – Zhou Yuelong
Klo 15:00 Ding Junhui – Lu Ning
Klo 15:00 Michael Holt – Louis Heathcote
Klo 15:00 Xu Si – Scott Donaldson
Klo 15:00 Judd Trump – Gao Yang
Klo 16:00 Nigel Bond – Yan Bingtao
Klo 16:00 Mark Davis – Matthew Stevens
Klo 16:00 Barry Hawkins – Michael White
Klo 16:00 Fergal O’Brien – Thepchaiya Un-Nooh
Klo 16:00 Elliot Slessor – Ronnie O’Sullivan
Klo 18:30 Ali Carter – Xiao Guodong
Klo 18:30 Zhao Jianbo – Stuart Bingham
Klo 18:30 Allan Taylor – Joe Perry
Klo 18:30 Mark Williams – Dominic Dale
Klo 21:00 Tom Ford – Yuan Sijun
Klo 21:00 John Higgins – Patrick Wallace
Klo 21:00 Lukas Kleckers – Mark Selby
Klo 21:00 Liang Wenbo – Jak Jones
Klo 21:00 Robert Milkins – Mark Allen
Klo 21:00 Jackson Page – Kurt Maflin
Klo 21:00 Neil Robertson – Ben Woollaston
Klo 22:00 Sunny Akani – Igor Figueiredo
Klo 22:00 James Cahill – Ryan Day

Turnauksen palkintorahat:

Voittaja: £70,000
Finaalin hävinnyt: £30,000
Välierät: £20,000
Puolivälierät: £10,000
Last 16: £7,500
Last 32: £4,000
Last 64: £3,000
Suurin breikki: £5,000


Turnaukset: