Indian Openin välierät on pelattu Hyderabadissa. Finaalista on luvassa kahden nuoren pelaajan taistelu, kun Anthony McGill haastaa Kyren Wilsonin.
Wilson voitti välierässä häikäisevän turnauksen pelanneen Nigel Bondin, joka 50-vuotiaana ylsi välieriin 14 vuoden tauon jälkeen. Ottelu päättyi 4-1-lukemiin. Wilson aloitti terävästi ja siirtyi 1-0-johtoon ja toisessakin erässä pistejohtoon. Bond kuitenkin taikoi 79 pisteen tyhjennyksellä 1-1-tasoituksen. Kokenut konkari oli aloittanut ottelun varsin vaisusti, joten komea sarja syntyi todellakin täysin odottamatta.
Seuraavassakin erässä Bond sai paikkoja, mutta 68 pisteen sarjan tehnyt Wilson voitti lopulta erän. 72 pisteen break vei nuorukaisen jo 3-1-johtoon. Ottelu ratkesi jo seuraavassa erässä. Wilson siirtyi nopeasti pistejohtoon, ja Bondin tehtyä snookerin Wilson pussitti onnenkantamoisella snookerista punaisen. Kun Bond pääsi seuraavan kerran pöydälle, hän tarvitsi jo snookerin. Sen hän tekikin hieman onnekkaasti ja Wilson löi ohi, mutta turvataiston jälkeen Wilsonille aukesi paikka, jonka hän käytti.
Paljon paremmin pelannut Wilson ansaitsi kiistatta finaalipaikkansa. Bond pelasi upean turnauksen, mutta Wilsonia vastaan hän ei pärjännyt. Toisen erän komealla sarjalla hän osoitti, että välieräpaikka ei ollut sattumaa, mutta englantilainen joutui taipumaan paremmalleen.
24-vuotiaalle Wilsonille finaalipaikka on uran toinen. Edellinen on totta kai Shanghai Mastersista 2015 – turnauksesta, jonka hän voitti. Koko ajan petrannut Wilson on taatusti kova luu finalissa.
Wilsonin vastustaja on siis Anthony McGill, joka kenties hieman yllättäen voitti Shaun Murphyn 4-2. Maailmanlistan kolmanneksi nouseva Murphy aloitti väkevästi ja siirtyi 2-0-johtoon ilman, että McGill sai montaakaan pistettä. Seuraava erä ratkesi kuitenkin McGillin eduksi viimeisellä pinkillä, ja 65 pisteen sarja toi skotin jo tasoihin.
McGill siirtyi 3-2-johtoon tuurinkin avittamana. Hän oli toki siirtynyt jo yli 50 pisteen johtoon, mutta täysin tuurilla tulleen pussituksen jälkeen hänellä oli helppo työ tehdä vastustajalle paha snooker. Murphy osui toisella yrityksellään, mutta McGillille jäi joka tapauksessa pussituspaikka. 25-vuotias nuorukainen epäonnistui pussituksessa, mutta toinen punainen meni samalla täydellä onnenkantamoisella pussiin, ja McGill pääsi sarjan kimppuun. Murphy ei enää päässyt pöydälle erän aikana.
Murphy siirtyi viimeiseksi jääneessä erässä 61 pisteen sarjallaan selvään pistejohtoon. Break kuitenkin päättyi pussitusvirheeseen. McGill pääsi pöydälle, teki 64 pisteen sarjan ja voitti erän viimeisellä mustalla. Ottelu päättyi siis skotin 4-2-voittoon. Finaalipaikka on hänelle uran ensimmäinen tämän kokoluokan turnauksista – välierissäkään hän ei ollut esiintynyt ennen tätä turnausta.
Finaalissa vastakkain on siis kaksi nuorta pelaajaa, 24-vuotias Wilson ja 25-vuotias McGill. Molemmat ovat pelanneet vahvan turnauksen, ja finaaliin eteneminen on ollut kummallekin harvinaista herkkua. Ei kuitenkaan ole vaikea ennustaa, että molempia nähdään jatkossa finaaleissa yhä enemmän.
Kuva: Monique Limbos
