Ronnie O’Sullivan saapui Crawleyn English Openiin omien sanojensa mukaan kevyin odotuksin, mutta otteiden perusteella vaatimattomuuteen ei syytä ole. Toissapäivänä uransa 15. maksimibreikin tehnyt O’Sullivan on hävinnyt vain kolme erää matkallaan turnauksen puolivälieriin, joissa hän kohtaa läpimurtoturnaustaan pelaavan Kiinan 18-vuotiaan Luo Honghaon. Luo otti torstai-iltana uransa parhaan voiton kaatamalla aussitähti Neil Robertsonin.
Torstain otteluissa niin Matthew Stevens kuin Eden Sharavkin joutuivat toteamaan O’Sullivanin ylitsepääsemättömäksi esteeksi lukemin 4-1. Centuryita ei O’Sullivan tällä kertaa tehnyt, mutta päivään mahtui kuusi yli 50 pisteen sarjaa, joten breikkitehtailu oli torstainakin vakuuttavaa.
Tämän kauden kaikki kahdeksan otteluaan voittanut Rocket kohtaa seuraavaksi heti ensimmäisen ammattilaiskautensa alkupuoliskolla läpimurtonsa tehneen Luo Honghaon. 18-vuotias kiinalainen ei ennen English Openia ollut vielä ihmeemmin väläytellyt, ja sama näytti jatkuvan myös Crawleyssä, kun amatööri Adam Duffy johti kaksikon avauskierroksen ottelua 3-0.
Luo repi itsensä kuitenkin rinnalle ja ohi, eikä ole sen jälkeen katsonut taakseen. Stuart Carrington, Anthony McGill sekä viimeisenä Robertson ovat jääneet nuoren kiinalaisen jyrän alle, ja nyt palkintona on kohtaaminen suuren idolin kanssa isolla areenalla.
Näyttävällä pitkällä lyöntiliikkeellä varustettu vasuri oli World Snookerin mukaan innoissaan mahdollisuudesta. ”Ronnie on ollut idolini siitä saakka, kun aloitin snookerin pelaamisen. Toivottavasti onnistun pussittamaan ainakin yhden pallon! En tiedä onko minusta voittamaan ottelua, mutta kaikki on mahdollista.”
Davisin ylivoima Higginsiä vastaan sai jatkoa
Torstain kovatasoisin ottelu nähtiin Ryan Dayn ja Judd Trumpin välillä. Trump oli jo keskiviikkona pelannut todellisen ilotulitusväännön Zhao Xintongin kanssa, nousten tuolloin 3-1-tappioasemasta kolmella perättäisellä satasella hienoon voittoon. Walesilaista vastaan samanlaista kiriä ei nähty, vaan 52, 83, 136 ja 132 pisteen sarjat paukuttanut Day eteni loistavalla suorituksella puolivälieriin lukemin 4-2.
Dayn vastus perjantaina on Mark Davis, joka jatkoi hämmentävää ylivoimaansa nelinkertaista maailmanmestaria John Higginsiä vastaan: Davis on voittanut kaksikon kahdeksasta edellisestä kohtaamisesta nyt jo seitsemän, kun torstain neljännesvälierä päättyi englantilaisen 4-2-voittoon. Puolivälieräpaikka on 46-vuotiaalle ensimmäinen pariin vuoteen.
Stuart Bingham pysäytti torstaina aiemmin turnauksessa maksimibreikin iskeneen Thaimaan Thepchiaya Un-Noohin tasaisessa väännössä 4-3, ja jatkoi etenemistään murskaamalla Ricky Waldenin puhtaasti 4-0. Mielenkiintoisessa puolivälierässä Bingham kohtaa Ali Carterin, joka eteni perjantaille voittamalla niukasti Walesin Daniel Wellsin 4-3.
Neljännessä puolivälierässä kohtaavat yhä tasaisemmin tulosta tahkoava Thaimaan Noppon Saengkham sekä Skotlannin kokenut Stephen Maguire.
English Openin otteluita pääset seuraamaan Eurosportin kanavoilta, sekä ilmaiseksi Unibet-TV:n välityksellä. Lisäksi suomalaisille on tarjolla harvinaista herkkua, kun TV-kanava Kutonen tarjoilee suoria lähetyksiä turnauksen ratkaisuotteluista lauantaina ja sunnuntaina.


