Snooker-legenda Ronnie O’Sullivan eteni pienimmällä mahdollisella erolla jatkoon Players Championship -turnauksessa.
O’Sullivan kohtasi avauskierroksella kiinalaisen Ding Junhuin, joten jo ennakkoon oli tiedossa, että luvassa on äärimmäisen tiukka koitos. Ding Junhui tulikin terävästi matsiin ja onnistui nappaamaan pitkään joka toisen erän nimiinsä. O’Sullivan otti kuitenkin niskalenkin loppuvaiheessa ja eteni 5-3-johtoon.
Ding Junhuin viimeinen isku nähtiin selkä seinää vasten -tilanteessa, sillä kiinalainen onnistui voittamaan kaksi erää ja vei ratkaisun katkaisufreimiin.
Siellä kiinalaisen eväät loppuivat, kun O’Sullivan otti homman jälleen haltuunsa. Komea 95 pisteen breikki takasi 6-5-voiton ja paikan 2. kierrokselle.
Seuraava ottelu on ohjelmassa torstaina, kun The Rocket saa vastaansa viime kuukaudet pirteästi pelanneen Jack Lisowskin.
Pelaajat: Ding Junhui,Ronnie O’Sullivan
Turnaukset: Players Championship