Snooker Karhu Openin 2015 voittajaksi leipaistiin kisan ainoa ulkomaalaisvieras, pohjoisruotsalainen Jim Johansson. Johanssonin monikymmenvuotinen pelikokemus ja -varmuus, etenkin ratkaisun edetessä viimeisille palloilla, ratkaisivat tällä kertaa voiton ruotsalaiskonkarille. Kokemus oli valttia mutta nuoriso menestyi myös ilahduttavasti. Neljästä juniorista kolme eteni cupiin ja pisimmälle, aina finaaliin saakka Patrik Tiihonen. Juniorien tavoin hämmästyttävää kehitystä osoitti voittajalle tiukasti hävinnyt semifinalisti Olli Sulasalmi. Biljardiin viime aikoina keskittynyt Juha Rajaniemi pääsi semifinaaliin saakka.
Kiiruna-Jim osoitti kovuutensa ratkaisupaikoissa useaan kertaan. Finaalin kontraerässä Tiihosellakin oli mahdollisuuksia voittoon mutta laittoi osittain tappion oman jännityksen piikkiin — suurimmaksi osaksi tietenkin vastustajan hyvän pelin ansioksi. Voittokin oli Tiihosella lähellä ja suoritus kaikkiaan hieno. Välierässä Johanssonille hävinnyt Olli Sulasalmi on alkanut saada pelinsä potentiaalia käyttöön vuosi vuodelta paremmin. Ennen väläytyksiä taidoistaan näyttänyt peluri on saanut itseluottamuksen kohdalleen, tuloksena mitalisijan lisäksi liuta komeita päänahkoja ja lyöntisarjoja (paras 65). Miehekäs esitys päättyi tiukkaan 3-2 tappioon Johanssonin nakutellessa kontrassa irtopalloista tarpeeksi turvallisen pistejohdon ennen väripalloja.
Mika Hummelin sai puolivälierissä vastaansa turnauksen lopulta voittanut Johansson. Hummelin oli voittanut pelaajien edellisen kohtaamisen puhtaasti 3-0, ja nytkin hänellä oli helppo paikka mennä 2-0 johtoon. Huono kontakti viimeisella sinisellä jätti pallon harmillisesti reikään ruotsalaiselle, joka tyhjensi lavan. 1-1 tilanteessa sama kuvio toistui Hummelinin haaskatessa tilaisuutensa. Hätää kärsinyt ruotsalainen pääsi laittamaan helpot ratkaisupallot jälleen pussiin, joten hän tiukkojen vaiheiden jälkeen otteluparista jatkoon 3-1. Hienoa, että mies kävi opettamassa matsipeliä suomalaisille. Voitto motivoinee tulemaan seuraaviinkin kilpailuihin, kun pelimatka Ouluun hänellä on kilometrillisesti lyhyempi kuin Tukholmaan.
Yllätyksiä kisan joka vaiheessa
Lohkopelit tuottivat totuttua enemmän yllätyksiä. Pienimpien tasurien pelaajat ovat perinteisesti päässeet jatkoon. Nyt kuitenkin breikkitilastojenkin valossa tasaisimmat suorittajat Antti Mannila ja Joona Koskela juuttuivat alkulohkoihinsa. Koskela piteli pisimmän lyöntisarjan kiinnitystä lohkovaiheessa 75 pisteen lyöntisarjalla mutta Mika Hummelinin 80 pisteen pöydäntyhjennys cupin ensimmäisellä kierroksella riitti tänä vuonna 100 euron breikkipalkintoon. Mannila hävisi lohkon kärkiottelussa Juha ”Junnu” Rajaniemelle 2-0, kun yksikin erävoitto olisi taannut jatkopaikan. Missattu helpohko erävoittopallo osoittautui tällä kertaa kohtalokkaaksi, ja Rajaniemi lohkovoittajana jatkoon vanavedessään Jouko Niemelä tasoituksella 25. 1990-luvulla lupaavasti snookerilla aloittanut mutta poolin parissa viimeisimmät vuodet ansioitunut Junnu marssikin aina välieriin saakka. Alkaisivatko entiset ja nykyiset meriitit puoltaa nollatasuria myös miehelle?
Kovimmista suosikeista myös Heikki Niva ja Janne Hummastenniemi tippuivat ennen palkintosijoja. Heikki Niva suoriutui odotetusti lohkovaiheessa voittaen kaikki ottelunsa. Cup-vaiheessa arpa antoi vastaan kovimman mahdollisen lohkokakkosen, Oulun Timo Salovaaran. Niva kaatui kisan taannoisen voittajankin käsittelyssä kontraerässä neljätuntisen taistelun jälkeen.
Juniorit iskussa
Juniorit esiintyivät erittäin lupaavasti. Kokkolan juniori Niko Järvi otti yhden uransa parhaista voitoista Salon Juha Lehtoa vastaan neljännesvälierissä, mutta seuraavalla kierroksella Rajaniemeä vastaan ei puristus enää aivan riittänyt. 14-vuotias Olli Vikstedt meni jatkoon lohkoista ja voitti vielä cupissa Janne Hummasteniemen, niin ikään uran komein suoritus! Pikkuveli Antti Vikstedtille (12-vuotta, kuvassa) ei jatkopaikkaa hellinnyt mutta pari otteluvoittoa kuitenkin. Jyväskylän Patrik Tiihonen eteni finaaliin ottaen komeat taisteluvoitot puolivälierässä ja välierässä kotikaupungin kehäkettuja Salovaaraa ja Rajaniemeä vastaan. Mielenkiinnolla odottelemme, kuinka kunto saadaan Maltan EM-kisoja varten kohdalleen Jyväskylän Pikku-Patelle.
Mannilan ja Nivan voittama perjantai-illan pari-shoot out jäi tyngäksi, kun huutokauppa ei toteutunut. Lauantai-iltana huudettiin, ja 440 euron potin pyöritteli pehmeillä lyönneillään laariinsa Kuopion pool-mies Matias ”Made” Kurppa.
Kiitos Oululle ajantasaisesta tulospalvelusta sekä cup-päivän striimeistä!
