Päivälleen vuosi ja päivä sitten eli 7.12.2013 Mark Selby teki UK Championshipin välierissä snookerin sadannen virallisen 147 pisteen sarjan eli maksimin. Se syntyi seitsemännessä erässä lopulta Selbyn 9-5-voittoon päättyneessä välierässä Ricky Waldenia vastaan. Selby kuitenkin hävisi turnauksen finaalissa Neil Robertsonille 10-7.
Ensimmäinen ammattilaiskilpailuissa tehty virallinen 147 oli Steve Davisin Lada Classicissa 1982 tekemä sarja. Davisin kyseisen ottelun vastustaja John Spencer oli kuitenkin jo vuonna 1979 tehnyt maksimin voittamansa Holsten Lager Internationalin puolivälierissä, mutta sitä ei laskettu viralliseksi maksimiksi, koska pöydän liian suuret pussit eivät täyttäneet virallisia standardeja. Sarjaan liittyy hauska yksityiskohta, sillä sitä ei saatu televisioitua, koska kuvaajat olivat ruokatauolla.
Sadannen maksimin tekemiseen kului siis ensimmäisestä maksimista laskien 31 vuotta. Vuoden sisällä Selbyn historiallisesta maksimista on tehty yhdeksän 147 pisteen sarjaa kun taas sadatta sarjaa edeltäneiden 365 päivän aikana niitä tehtiin neljä. Tahti on nykyään etenkin turnausten suuren määrän takia paljon kiivaampi kuin ennen, sillä esimerkiksi koko 1980-luvulla yhteensä maksimeja tehtiin kahdeksan eikä vuosina 1990-1995 tehty myöskään kuin vain kymmenen maksimia.
Selbyn uran toisen maksimin historiallisuuden saattoi nähdä esimerkiksi Selbyn tuuletuksista viimeisen mustan jälkeen. Helpolla maksimi ei missään nimessä tullut, vaan sarjaan sisältyi useita komeita lyöntejä. Esimerkiksi viimeinen musta oli vaativa, mutta sekin meni kuin menikin sisään. Selbyn vuosi sitten tekemä maksimi on nähtävissä alla.
Kuva: Monique Limbos