Welsh Open 2020 – otteluohjelma, pelaajat ja kaavio

Neil Robertson Welsh Open

Welsh Open 2020 -turnaus on ohjelmassa tällä viikolla, joten snookeria on mahdollisuus seurata jälleen seitsemän päivän edestä.

Neil Robertson on tällä hetkellä todella huikeassa iskussa ja menestystä sopii odottaa myös Welsh Openista, sillä onhan australialainen turnauksen hallitseva mestari. Myös muuten Welsh Openin kattaus on kunnossa, koska mukana nähdään niin Ronnie O’Sullivan kuin Judd Trumpikin.

O’Sullivan aloittaa urakkansa tiistaina, kun vastassa on kiinalainen Zhang Jiankang. Myös Robertson nähdään pöydällä tiistaina, kun vastassa on Jamie Rhys Clarke. Sen sijaan Trump pääsee jo estradille maanantaina James Cahillia vastaan.

Welsh Open 2020 – otteluohjelma:

  • Neil Robertson v Jamie Clarke
  • Fergal O’Brien v Mark Joyce
  • Noppon Saengkham v Alan McManus
  • Hammad Miah 2-4 Alexander Ursenbacher
  • Ali Carter 4-2 Adam Stefanow
  • Gerard Greene 4-2 Liang Wenbo
  • Joe Perry 3-4 Ashley Carty
  • Daniel Wells 4-2 Barry Pinches
  • Yuan SiJun 4-0 Thor Chuan Leong
  • Jimmy Robertson 4-0 Riley Parsons
  • Nigel Bond v Ricky Walden
  • Ding Junhui 4-2 Marco Fu
  • Martin O’Donnell 4-0 Andy Hicks
  • Tom Ford 4-3 Xu Si
  • Zhang Anda 3-4 Liam Highfield
  • Kyren Wilson v Jackson Page
  • Mark Selby 4-2 David Grace
  • Kurt Maflin v Chen Zifan
  • Matthew Selt 2-4 Andy Lee
  • Robbie Williams 4-1 Chris Wakelin
  • David Gilbert 2-4 Matthew Stevens
  • Brandon Sargeant w/o v Peter Ebdon
  • Graeme Dott v Zhao Xintong
  • Lu Ning 3-4 Louis Heathcote
  • Si Jiahui 4-1 Lei Peifan
  • Thepchaiya Un-Nooh v Soheil Vahedi
  • Lee Walker 2-4 John J Astley
  • Jack Lisowski 4-2 Li Hang
  • Anthony Hamilton 4-3 Michael White
  • Lyu Haotian 4-0 Kishan H Hirani
  • Stuart Carrington 4-3 Mike Dunn
  • Ronnie O’Sullivan v Zhang Jiankang
  • Mark Williams 4-1 Oliver Lines
  • Jordan Brown 4-1 Alex Borg
  • Anthony McGill 4-1 Duane Jones
  • Mei Xi Wen 4-2 Michael Georgiou
  • Stuart Bingham 4-2 Martin Gould
  • Chen Feilong v Sam Baird
  • Yan Bingtao v Michael Holt
  • Mitchell Mann v Bai Langning
  • Luca Brecel v Kacper Filipiak
  • Scott Donaldson v Sunny Akani
  • Tian Pengfei v Jamie O’Neill
  • Barry Hawkins v Sam Craigie
  • Peter Lines v Fan Zhengyi
  • Xiao Guodong v Fraser Patrick
  • Mark King 1-4 Ken Doherty
  • John Higgins v Joe O’Connor
  • Mark Allen v Andrew Higginson
  • James Wattana v Jimmy White
  • Ryan Day 1-4 Simon Lichtenberg
  • David Lilley v Dominic Dale
  • Shaun Murphy v Gavin Lewis or Darren Morgan
  • Alfie Burden v Amine Amiri
  • Zhou Yuelong v Elliot Slessor
  • Eden Sharav v Ben Woollaston
  • Jak Jones v Robert Milkins
  • Gary Wilson v Chang Bingyu
  • Ian Burns v Harvey Chandler
  • Stephen Maguire 4-2 Rod Lawler
  • Hossein Vafaei v Igor Figueiredo
  • Mark Davis v Luo Honghao
  • Craig Steadman v Billy Joe Castle
  • Judd Trump 4-1 James Cahill

Turnauksen systeemi:

Maanantai 10.2. – 1. kierros

Tiistai 11.2. – 1. kierros

Keskiviikko 12.2. – 2. kierros

Torstai 13.2. – 3. ja 4. kierros

Perjantai 14.2. – puolivälierät

Lauantai 15.2. – välierät

Sunnuntai 16.2. – finaali


Turnaukset:
Edellinen artikkeliNeil Robertson jatkoi upeaa virettään – kaatoi huimassa finaalitrillerissä Graeme Dottin
Seuraava artikkeliWelsh Open – tarjolla jälleen koko viikon edestä laatusnookeria