UK Championship alkoi toden teolla lauantaina, kun ensimmäinen televisioitu eli turnauksen toinen kierros pyörähti käyntiin. Kaksi top 16 -pelaajaa – Ding Junhui sekä Michael White – kärsi tappiot jo aiemmin pelatulla avauskierroksella, ja lauantaina joukkoon liittyivät myös Mark Williams, Ricky Walden sekä Joe Perry.
Williams hävisi Tom Fordille 6-5 (Williams 105, 82, 69, 53, Ford 87, 72, 70, 66). Ford ryösti toisen erän viimeisellä mustalla ja siirtyi 2-0-johtoon, mutta Williams tasoitti taukotilanteeksi 2-2. Hävittyään tauon jälkeisen erän walesilainen voitti seuraavat kolme ja siirtyi jo 5-3-johtoon, mutta Ford voitti seuraavan erän väreillä, ryösti kymmenennen viimeisellä mustalla yhden pisteen erolla ja teki katkaisufreimissä komean sarjan voittaen kolmannen peräkkäisen erän vasta väripalloilla. Paikka 32 parhaan joukossa on Fordin uran viides UK Championshipissa – hän ei ole kertaakaan edennyt pidemmälle. Ford kohtaa seuraavaksi Kyren Wilsonin, joka voitti Mike Dunnin 6-2 (Wilson 88, 86, 61, 60, 51, Dunn 110, 85). Viimeisessä erässä Wilsonilla oli erinomainen paikka tehdä maksimi, mutta sarja jäi 88 pisteeseen hänen epäonnistuttuaan kahdennessatoista punaisessa.
Joe Perry puolestaan hävisi Robbie Williamsille 6-3 (Perry 101, 69, 59, Williams 76). Williams johti ottelua 2-0, mutta Perry tuli kahdella suurella sarjalla tasoihin. Rankinglistalla kymmenentenä oleva englantilainen tasoitti vielä myöhemmin tilanteeksi 3-3, mutta se jäi hänen viimeiseksi erävoitokseen. Williams voitti kolme peräkkäistä erää ja eteni ensimmäistä kertaa urallaan UK:n 32 parhaan joukkoon. Suurissa turnauksissa hän on edennyt vain kerran pidemmälle ja sekin tapahtui Indian Openissa, joka pelattiin alusta loppuun paras seitsemästä -pelimuodolla (finaali paras yhdeksästä). Perry laukoi ottelun jälkeen suorat sanat vastustajastaan, jota hän syytti liian passiivisesta pelityylistä. Hän ei sanojensa mukaan ollut ikinä ennen ollut yhtä tylsistynyt snookerottelussa.
Ricky Waldeninkin turnaus päättyi lauantaina. Hän hävisi Kiinan Li Hangille 6-5 (Li 114, 69, 69, 57, 50). Viime kaudella erinomaisesti pelannut Li ei vielä tällä kaudella ollut yltänyt samalle tasolle, mutta nyt peli näyttää kulkevan. Walden johti ottelua 3-0 ryöstettyään kolmannen erän aivan viimeisillä palloilla, mutta Li kavensi taukotilanteeksi 3-1. Tauon jälkeinen eräkin meni Waldenille viimeisellä mustalla, mutta sen jälkeen Li voitti neljä erää peräkkäin. Walden tuli vielä tasoihin, mutta katkaisufreimi päättyi kiinalaisen voittoon. Ottelusta huomio kiinnittyi etenkin Waldenin sarjoihin: hän voitti viisi erää tekemättä koko ottelussa yhtään 50 pisteen sarjaa. Li puolestaan teki niitä viisi ja olisi voinut voittaa selkeämminkin lukemin, mutta Walden voitti pari erää aivan pöydän viimeisillä palloilla. Kiinalainen kohtaa seuraavaksi Jamie Burnettin, joka voitti Alan McManusin 6-3 (Burnett 64, 64, 63, 63, 53, McManus 60, 57).
Myös Graeme Dott tippui jatkosta kakkoskierroksella hävittyään 6-5-lukemin Jack Lisowskille, joka otti pitkästä aikaa kunnon päänahan (Lisowski 83, 69, 58, 53, Dott 63, 51). Ensimäiset kaksi erää ratkesivat viimeisillä mustilla, ja niiden jälkeen tilanne oli 1-1. Dott johti ottelua jo 4-1 ja 5-2, mutta Lisowski nousi 6-5-voittoon voitettuaan loput erät selvin lukemin. Katkaisufreimissä molemmilla oli paikkoja, mutta Lisowski onnistui lopulta voittamaan erän.
Suurista nimistä jatkoon etenivät muun muassa Zhou Yuelongin peräti 6-1 voittanut Shaun Murphy sekä Tian Pengfein myöskin varsin selvin 6-2-lukemin pudottanut John Higgins. Molemmat tekivät sarjoja erinomaisesti (Murphy 124, 100, 73, 63, Higgins 103, 96, 63, 60, 55). Päivän vakuuttavimpiin lukeutui myös Marco Fu, joka voitti Yu De Lun 6-0 tehtyään useita suuria sarjoja (103, 61, 56, 55, 50).
Otteluohjelma ja kaikki tulokset
Kuva: Monique Limbos


