Uskomaton trilleri! John Higgins eteni välieriin katkaisufreimin viimeisellä mustalla

Welsh Openissa John Higgins Mastersin
Kuva: Getty Images

Skotlantilainen John Higgins teki melkoisen tempun snookerin Mastersin puolivälierässä, kun mies kaatoi Zhao Xintongin numeroin 6-5.

Kiinalainen Zhao Xintong oli suuri ennakkosuosikki otteluun, mutta Higgins osoitti alusta lähtien, että hän ei todellakaan myy nahkaansa halvalla.

Hallitseva maailmanmestari Zhao Xintong pysyi johdossa pitkään, mutta mies ei kuitenkaan onnistunut voittamaan perättäisiä freimejä, joten Higgins nousi aina rinnalle. Lopulta 8. freimi näytti nousevan suureen rooliin, kun ensimmäistä kertaa kiinalaispelaaja nappasi toisen perättäisen freimivoiton ja karkasi 5-3-johtoon.

Mainos:

Higgins oli kuitenkin päättänyt taistella aivan loppuun asti, joten Ally Pallyn yleisö pääsi todistamaan todellista trilleriä. Ensiksi skotti kavensi ja heti perään voitti pakkopaikassa myös toisen freimin vieden ratkaisun katkaisufreimiin.

Huikaiseva ottelu sai arvoisensa kruunun 11. erässä, sillä voittajaa jouduttiin jännittämään aivan freimin loppuun asti. Lopulta Higgins kesti kaikkien paineiden kesken ja upotti viimeisen mustan varmistaen voiton sekä välieräpaikan.

John Higgins voitti trillerissä Zhao Xintongin


Pelaajat: ,
Turnaukset:
Edellinen artikkeliTässä Mastersin puolivälierien otteluohjelma ja aikataulu!
Seuraava artikkeliKyren Wilson vei välieräpaikan – ottelu Neil Robertsonia vastaan oli täynnä käänteitä